Vyzkoušejte přírodovědný kvíz

Home » Archiv aktualit » Vyzkoušejte přírodovědný kvíz

Datum vydání: 7. 4. 2021

První duben nepatří jen aprílovým žertíkům a malým škodolibostem, ale i všemu ptactvu. Už 115 let se v tento den slaví Mezinárodní den ptactva. Slaví se již od roku 1906 ve výroční den podepsání mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Cílem této dohody je upozornit na nebezpečí ohrožující ptáky na celém světě a pomoci tak jejich ochraně a ochraně jejich stanovišť. Tento den se zároveň řadí k významným mezinárodním dnům pro přírodu.

V Českých zemích má však tradici ještě delší. Založil ji roku 1900 slovenský přírodovědec Oto Herman (1835–1914) jako akci pro školy v tehdejším Rakousko-Uhersku nazvanou „Den ptáků“.

A proč právě v dubnu? Protože právě duben je měsíc, kdy nejvíce ptáků migruje. Je to jedno z ornitologicky nejzajímavějších období. V přírodě můžeme pozorovat jak řadu zimních hostů, kteří ještě nestihli od nás odletět, tak řadu migrantů, protahujících přes naše území na svá severská hnízdiště, ale i řadu našich druhů, které se právě v tuto dobu vracejí na svá hnízdiště. Mezi první posly jara patří například drozd, skřivánek anebo čáp.

Při této příležitosti jsme si pro vás připravili malý přírodovědný kvíz. Proto oprašte své znalosti a pojďte zkusit uhodnout, o jaký ptačí druh se jedná.