Toyen

Realismus nebo surrealismus? Přežije pouze síla jednotlivce!ČR, 2005. Režie: Jan Němec Scénář: Tereza Brdečková, Jan Němec, kamera: Jiří Maxa Hrají: Zuzana Stivínová, Jan Budař, Tobiáš Jirous, Marek Bouda. Velký ateliér, velký svět Toyen (1902-1980) a Jindřicha Heislera (1914-1953), předních evropských surrealistů. Kulisa se bude skládá z fragmentů bytů, hotelů, kaváren a ulic. Koupelna a vana v bytě... celý popis

Realismus nebo surrealismus? Přežije pouze síla jednotlivce!ČR, 2005. Režie: Jan Němec
Scénář: Tereza Brdečková, Jan Němec, kamera: Jiří Maxa Hrají: Zuzana Stivínová, Jan Budař, Tobiáš Jirous, Marek Bouda. Velký ateliér, velký svět Toyen (1902-1980) a Jindřicha Heislera (1914-1953), předních evropských surrealistů. Kulisa se bude skládá z fragmentů bytů, hotelů, kaváren a ulic. Koupelna a vana v bytě Toyen, residence, kde 4 roky bydlel Heisler, Žid, který se nedostavil k transportu, a kde on a jeho milenka vytvářeli umění. Malířská výbava, klobouky, peněženky, fotografická výbava, nad tím vším švenkuje vodorovně i svisle kamera a zkoumá tak místa činu. Pronikneme do obrazů a uměleckých děl v tomto vskutku fantaskním světě. Zepředu, zezadu, skrze režné malířské plátno. Surrealismus jako základ jejich naprosté nezávislosti na politice, režimech, národnosti, bohatství a chudobě. Přežijí hrůzy nacismu i komunismu. Vytváření seberealizace, nezávislosti a svobody. Vnitřní síla, puzení, energie jejich nevšedního vztahu, jejich lásky. Tato dvojice (Heisler byl o 12 let mladší než Toyen, která jej přežila o 27 let), byla stále spolu, svázaná neviditelnou pupeční šňůrou tvorby a emocí.
Přežije pouze síla jednotlivce!
Film Toyen, založený na historických faktech a konkrétních uměleckých dílech, nepředstavuje životopisný příběh, ani dokument o tomto období a jeho umění. Snímek existuje zcela nezávisle jako originální umělecké dílo, které má vlastní svět a vlastní poetiku.