Dva

Tragikomedie o tom, co všechno se za jediný večer může odehrát v obyčejné hospodě... Hra Jima Cartwrighta z roku 1989 je mimořádnou hereckou příležitostí pro dva herce – muže a ženu. Odehrává se v průběhu jednoho večera v průměrné venkovské hospodě. Ačkoliv ve hře vystupuje 14 postav včetně ústřední dvojice majitelů hospody, všechny jsou hrány dvěma herci. Hostinský a hostinská obsluhují své hosty... celý popis

Tragikomedie o tom, co všechno se za jediný večer může odehrát v obyčejné hospodě...
Hra Jima Cartwrighta z roku 1989 je mimořádnou hereckou příležitostí pro dva herce – muže a ženu. Odehrává se v průběhu jednoho večera v průměrné venkovské hospodě.

Ačkoliv ve hře vystupuje 14 postav včetně ústřední dvojice majitelů hospody, všechny jsou hrány dvěma herci. Hostinský a hostinská obsluhují své hosty, občas ze scény na chvíli odejdou, aby se jejich představitelé proměnili v celou řadu dalších postav nejrůznějšího stáří: mladý pár, který se právě rozhodl se vzít; osamělého staršího muže, kterému zemřela žena; manželský pár, kde žena je ta dominantní osobnost a její muž ten slaboch v páru…

Všemi těmito malými příběhy obyčejných lidí se prolíná příběh hostinského páru, který postupně vychází na povrch a vrcholí v závěrečné emocionální scéně. Za usměvavou skořápkou přátelských hostinských se skrývá obrovská bolest a jejich zdánlivě přátelské škádlení ukrývá nenávist a mnoho nevyslovených citů.

Hry Jima Cartwrighta jsou nepřetržitě uváděny po celém světě, získaly nespočet ocenění. Byly přeloženy do 30 jazyků. Hru „Dva“ uvedlo v premiéře prestižní londýnské divadlo The Young Vic a autor za ni v roce 1989 získal cenu deníku The Manchester Evening News pro nejlepší novou hru. Jim Cartwright své hry i režíruje – coby režisér debutoval v divadle The Royal Exchange Theatre v roce 1995.