Pestrobarevná krása lidových tradic Slovácka

Home » Archiv aktualit » Pestrobarevná krása lidových tradic Slovácka

Datum vydání: 21. 12. 2007

Pro mnohé je Slovácko živým zosobněním lidových obyčejů, cimbálové, muziky, pestrých krojů, vína, dobré zábavy a vždy dobře naladěných a usměvavých místních lidí. Toto bohatství, které si uchováváme a předáváme z generace na generaci stojí nejen za pouhé „povšimnutí“. Proto stejně jako v letech předchozích připravuje Region Slovácko na celý rok 2008 projekt zaměřený na lidové tradice pod názvem „Pestrobarevná krása lidových tradic Slovácka“.

Cílem projektu je oslovit co nejširší veřejnost v České republice a veřejnost v zahraničí a upozornit je na specifika regionu – dosud živý folklor a tradice, s tím související folklorní akce navazující na zvykoslovný rok, existence nositelů lidových tradic a jejich aktivní činnost, činnost cimbálových muzik a folklorních souborů, vinařskou tradici. Zájem veřejnosti je v tomto případě vhodným motivačním prvkem zachování těchto specifik regionu do budoucna.

Projekt bude provázet aktivita „odneste si domů kousek svého Slovácka“, kde chceme upozornit na opravdu tradiční výrobky regionu. Je určena především těm, které Slovácké tradice, zvyky, hudba a víno opravdu „chytnou za srdce“ - budou si moci alespoň kousek odnést s sebou domů. Ve spolupráci s etnografickým oddělením Slováckého muzea v Uherském Hradišti připravujeme prodejní kolekci tradičních předmětů a výrobků, jejichž původ je čistě na Slovácku a nikde jinde je nenajdete.

Věříme, že při pohledu na tyto výrobky si vždy vybavíte zručnost lidových tvůrců, tančící a zpívající chasu, nevšední krásu zdejších krojů, chuť vína a sluncem zalité vinice, tupeskou růži nebo si začnete jen tak pro sebe pobrukovat „Ej od Buchlova…“.

zdroj: CzechTourism - Regionální infobulletin