Od košilky k rubáši aneb Narození a smrt v české lidové kultuře

Hlavní stránka » Archiv aktualit » Od košilky k rubáši aneb Narození a smrt v české lidové kultuře

Datum vydání: 22. 2. 2017

23. února – 26. května 2017:výstava se koná pod záštitou prvního náměstka hejtmana a radního pro kulturu ing. Romana Línka. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 23. února od 17 hodin.

Výstava představí lidové zvyky a obyčeje při zlomových okamžicích lidské existence – narození a smrti, kolem nichž se rozvinulo množství pověr a obřadů. Připomene, že z našeho života vymizela většina rodinných oslav a rituálů spojených s prvními a posledními věcmi v životě člověka, které jsou dnes považovány za přežitek. Ohlédněme se za staletými zvyklostmi našich předků, které se nedají nahradit a ve kterých je ukrytá naše minulost a kořeny.

Výstava je tematicky rozdělena na dvě části. První část se věnuje rituálům, praktikám a pověrám spjatým s narozením. Obsáhne období těhotenství, přes porod, práci porodní báby, až po období šestinedělí a úkony související se křtem a úvodem. Vše je doplněno předměty souvisejícími s tímto tématem, ať už zapůjčenými z jiných muzeí, či přímo ze sbírkového fondu Regionálního muzea v Chrudimi. Jedná se např. o koutní hrnce, koutní plachty, křestní soupravičky, povijany, úvodnice a mnoho dalšího vztahujícího se k období narození. Zajímavostí bude např. kufřík porodní báby i s jeho výbavou.

Kromě vystavených předmětů budou k vidění i dvě scény. Jednak scéna, kdy se do chalupy narodilo děťátko. Návštěvníci si budou moci prohlédnout, jak se změnil interiér, když světnici obývala šestinedělka. K posteli přibyla kromě kolébky i koutní plachta, která měla novopečené mamince zajistit určité soukromí a taktéž měla i ochrannou moc, jak se kdysi věřilo. Zároveň se v období šesti neděl po porodu tzv. nosilo do kouta, což ve stylizované světnici připomene prostřený stůl. Druhou scénou pak bude ukázka křtu, tedy kmotry s dítětem v náručí a kněze křtícího dítě. Součástí bude i historicky velmi cenná barokní kasule a křtitelnice z 18. století.

Na výstavě samozřejmě nebude chybět ani koutek pro nejmenší, kde si budou moci vyzkoušet, jak se miminko vázalo do povijanu, či jak se dříve vázaly látkové plenky.

Druhá část výstavy je věnována tématu smrti

Ač dnes často považujeme smrt za konec života, protipól narození, dříve lidé věřili v jeho pokračování v jiném světě a často tomu byly uzpůsobeny i některé obřady a zvyky.

Seznámíme se s některými pověrami, předzvěstmi smrti, s úkony nutnými ke konci života i po skonu blízkého člověka a při jeho poslední cestě na hřbitov. Na chrudimské výstavě budou textové panely navíc doplněny o údaje o zrušených a současných chrudimských hřbitovech. I zde si návštěvník bude moci prohlédnout dvě scény. Nahlédne do světnice s úmrtním ložem, scéna bude věnována místu posledního odpočinku, části hřbitova s postavou kněze ve smuteční kasuli při posledním rozloučení.

Výstavu doplní další předměty, jako například část sbírky kovaných náhrobních křížů, pocházejících z Chrudimska a dnes uchovávaných v Regionálním muzeu v Chrudimi, ukázky starých smutečních oznámení, kramářských písní, šlechtické epitafy, ale i funkční zvonička.

Putovní výstavu si, díky její atraktivní náplni, zamluvila již tři muzea (Svitavy, Ústí n. Orlicí, Letohrad) k zapůjčení na rok 2018.

K výstavě je připraven i přednáškový cyklus:

16.3. – čtvrtek 17 hodin – Když přiletí čáp - přednáška k výstavě Od košilky k rubáši aneb narození a smrt v české lidové kultuře - přednáší Mgr. Iva Kopecká, kurátorka výstavy

23.3. – čtvrtek 17 hodin – Jak se žilo dětem v 19. století – přednáška PhDr. Martiny Halířové (historička, kurátorka Východočeského muzea v Pardubicích, spoluautorka knihy Vše pro dítě! Válečné dětství 1914-1918)

28.3. – úterý 17 hodin – Z deníku porodní babičky - přednáška Prof. PhDr. Mileny Lenderové, CSc. (historička, profesorka FF Univerzity Pardubice, autorka knih Radostné dětství? Dítě v Čechách devatenáctého století; K hříchu i k modlitbě. Žena v minulém století atd.)

27.4. – čtvrtek 17 hodin – O věcech posledních - přednáška k výstavě Od košilky k rubáši aneb narození a smrt v české lidové kultuře - přednáší Mgr. Alena Dufková, kurátorka výstavy

Vstupné je 20 Kč za přednášku.

Objekty

Od košilky k rubáši aneb Narození a smrt v české lidové kultuře

Příslušné akce

  • čt 27.4.2017 17:00
O věcech posledních
Regionální muzeum v Chrudimi (Chrudim)
  • út 28.3.2017 17:00
Z deníku porodní babičky
Regionální muzeum v Chrudimi (Chrudim)
  • čt 23.3.2017 17:00
Jak se žilo dětem v 19. století
Regionální muzeum v Chrudimi (Chrudim)
  • čt 16.3.2017 17:00
Když přiletí čáp
Regionální muzeum v Chrudimi (Chrudim)
  • pá 24.2.2017 - pá 26.5.2017
Od košilky k rubáši
Regionální muzeum v Chrudimi (Chrudim)
  • čt 23.2.2017 17:00
Vernisáž výstavy Od košilky k rubáši
Regionální muzeum v Chrudimi (Chrudim)