Historie (v) pohybu

Hlavní stránka » Historie (v) pohybu

Zajímá vás historie dopravních prostředků a vozidel? Tak to vás určitě nadchne program, který vás nejprve zavede do Skutče – města proslulého výrobou pohodlné obuvi, žulových kostek i stěrku používaného při stavbě silnic. Dodnes se po dlažbě ze žulových kostek můžete projít nejen v Praze, ale i ve Vídni, Krakově, Hamburku a v desítkách menších měst celé Evropy, což jistě nejednomu cestovateli ulehčilo... celý popis

Zajímá vás historie dopravních prostředků a vozidel? Tak to vás určitě nadchne program, který vás nejprve zavede do Skutče – města proslulého výrobou pohodlné obuvi, žulových kostek i stěrku používaného při stavbě silnic. Dodnes se po dlažbě ze žulových kostek můžete projít nejen v Praze, ale i ve Vídni, Krakově, Hamburku a v desítkách menších měst celé Evropy, což jistě nejednomu cestovateli ulehčilo jeho cesty. A protože se speciálních kostek od skutečských kameníků dočkali i koně, kam jinam by vaše výprava měla pokračovat než do Slatiňan, kde vás čekají starokladrubští koně. Odtud se pak vydáte do muzea cyklistiky anebo na projížďku historickým vlakem.

Tak pojďme se dát do pohybu,
je nuda býti stále v klidu,
historií dopravy,
máloco nás unaví,
město lomů, pevných bot,
to nám zkraje přijde vhod!

1. den

Příjezd do Skutče, ubytování.

Městské muzeum ve Skutči – expozice Muzea obuvi a kamene (kvalitní obuv, stejně tak jako prvotřídní dlažba se ze Skutče vyvážely daleko za hranice, a to nejen do evropských zemí; v obuvnické expozici vás překvapí desítky zajímavých modelů, původní ševcovská světnička, staré, technicky i designově přitažlivé stroje, ale také největší ručně šitá polobotka v ČR či legendární „botasky“; expozice kamenictví vás vtáhne do zajímavé historie těžby a zpracování žuly a opuky, seznámíte se např. s výrobou speciálních kostek zvaných „vídeňky“ a „tramvajky“, ve venkovní části expozice se ocitnete přímo v lomu, který je plný strojů a zařízení - jeřáb, lanovka, polní drážka, štípačka, třídička štěrku aj., některé z nich si můžete i sami vyzkoušet).

Hipologická expozice státního zámku ve Slatiňanech (vědecká část hipologických sbírek seznamuje návštěvníky s evolucí a historií koní, jejich anatomií, chovem a využitím ve společnosti; umělecké sbírky nabízí širokou paletu významných obrazů koní hlavně z 18. a 19. století, další exponáty představují využití koní ve vojenství, dopravě, při parforsních honech či dostizích).

Tipy pro zpestření dne: prohlídková trasa zámku přístupná jen ve vybrané dny – Otevřete 13. komnatu se žokejkou Latou Brandisovou; Švýcárna Slatiňany – muzeum starokladrubského koně; hřebčín ve Slatiňanech (prohlídka pouze při min. počtu 5 dospělých osob).

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den


Alternativy

2. den

První české muzeum cyklistiky (opravený barokní špýchar v zámeckém areálu v Nových Hradech ukrývá exponáty od poloviny 19. století až po současnost, exponáty pocházejí ze soukromé sbírky českého sběratele – velocipedisty, který se tomuto oboru věnuje již od svých patnácti let).

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě – expozice historie karosářské firmy Sodomka (největším lákadlem expozice věnované historii firmy Sodomka je zcela jistě nedávno kompletně renovovaný elegantní kabriolet Aero 50 Dynamik z roku 1940, kromě mnoha fotografií a doplňujících informací mohou návštěvníci obdivovat ještě další výrobky slavné karosárny - landauer, bryčku, skútr, dětské motorové autíčko či automobil Tatra 57B).

Tipy pro zpestření dne: zámek a zámecká zahrada v Nových Hradech; Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě (předpokládaná doba otevření září 2014), tradiční festival Sodomkovo Vysoké Mýto (termín v období letních měsíců), Autodrom ve Vysokém Mýtě – autocvičiště a půjčovna motokár, věže vysokomýtských vstupních bran a zvonice.

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den

  • Turistická atraktivita. [3] - čp. 1, Nové Hrady, telefon: 469325353
  • Turistická atraktivita. [4] - Šemberova 125/I, Vysoké Mýto, telefon: 465461950, 465462951

Alternativy

3. den

Průmyslové muzeum Mladějov – Mladějovská průmyslová dráha (jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka o rozchodu 600 mm byla vybudována na sklonku první světové války pro dopravu lupku, šamotu a místního uhlí, svému účelu sloužila až do zrušení dolů a uzavření šamotky v roce 1991, po celou dobu provozu sloužily na této trati převážně parní lokomotivy, s těmi se dnes můžete setkat ve vyhlášených termínech v čele pravidelných výletních vlaků, případně při některé z dalších akcí, které pořádá Mladějovská průmyslová dráha; Průmyslové muzeum Mladějov se železniční, silniční a zemědělskou expozicí najdete v areálu bývalého šamotového závodu v Mladějově).

Tip pro zpestření dne: Muzeum Moravská Třebová – expozice Muzeum egyptské princezny aneb Cesta kolem světa.

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den

  • Turistická atraktivita. [5] - Mladějov č.121, Mladějov na Moravě, telefon: 604635779, 721546801

Alternativy