Krajem zatopených lomů a pískovcových skal

Hlavní stránka » Krajem zatopených lomů a pískovcových skal

Projděte se s námi po Žulové stezce Horkami na Skutečsku a objevte pozůstatky těžby - haldy odštěpků a nepodařených kostek, místa pro skladování střelného prachu, nakládací rampy či výsypky i lákavé scenérie velkých zatopených lomů. Podrobnosti o dávné i nedávné historii kamenoprůmyslu a geologie kraje se dozvíte ve stálé expozici Městského muzea ve Skutči, kde si budete moci vyzkoušet manipulaci s... celý popis

Projděte se s námi po Žulové stezce Horkami na Skutečsku a objevte pozůstatky těžby - haldy odštěpků a nepodařených kostek, místa pro skladování střelného prachu, nakládací rampy či výsypky i lákavé scenérie velkých zatopených lomů. Podrobnosti o dávné i nedávné historii kamenoprůmyslu a geologie kraje se dozvíte ve stálé expozici Městského muzea ve Skutči, kde si budete moci vyzkoušet manipulaci s řadou funkčních exponátů v kamenolomu. Druhý den se vydáte do přírodní rezervace Maštale, která je protkána několika turistickými trasami i cyklostezkami různé náročnosti.

1. den

Příjezd do Skutče, ubytování.

Městské muzeum ve Skutči – expozice kamenictví (vnitřní část expozice využívá svědectví stovek fotografií a dokumentární film, vtáhne vás do dlouhé a zajímavé historie dobývání žuly a opuky, také zde objevíte pestrou geologii zdejšího území s množstvím ukázek hornin, minerálů a zkamenělin; ve venkovní části expozice se ocitnete přímo v lomu, který je plný speciálních strojů a zařízení – jeřáb, lanovka, polní drážka, štípačka, třídička štěrku, atd., některé z nich si můžete i sami vyzkoušet).

Žulová stezka – západně od Skutče se rozkládá žulové návrší odedávna zvané Horky, v minulosti zde probíhala rozsáhlá těžba v desítkách větších i menších lomů, necelých 5 km dlouhá okružní stezka vás k několika opuštěným dílům zavede, v letních měsících můžete využít přírodního koupání (průvodce po doporučené trase získáte zdarma v Turistickém informačním centru Skuteč; při chůzi po stezce a zvláště v okolí lomů je třeba dbát zvýšené opatrnosti, totéž se týká i koupání v zatopených lomech).

Tip pro zpestření: Skutečský quest „Za žulovou kostkou“ – Národní geopark Železné hory ve spolupráci s informačními centry oblasti pro své návštěvníky připravil honbu za pokladem, tzv. Quest Národním geoparkem Železné hory. Úkolem soutěžícího je navštívit jednotlivé soutěžní okruhy. Po úspěšném vyřešení soutěžního okruhu na Vás čeká odměna v podobě jedné indicie. Po seskládání dostatečného množství indicií pak odhalíte heslo. Každý soutěžící, který správně zodpoví a odešle soutěžní heslo na adresu geoparkzh@vz.cz nebo jej spolu s kontaktními údaji sdělí na jednom z účastnických informačních center, bude zařazen do slosování o 10 sběratelských geologických odměn. Kdo si tedy prohlédne kamenickou expozici ve skutečském muzeu a projde se po žulové stezce, může se zapojit do soutěže a získat jednu z indicií.

Alternativy odpoledního programu: Aeroklub Skuteč (po předchozí domluvě možnost poznávacího letu nad Skutčí a okolím s množstvím zatopených lomů), potápěčské základny lomu Leštinka (po předchozí domluvě možnost potápění), letní koupaliště Skuteč.

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den


Alternativy

2. den

Celodenní výlet turistickými okruhy přírodní rezervace Maštale.

Trasa A:
Skuteč - Zderaz - Proseč - Zderaz (okruh pískovcové sklepy, 6,5 km - nenáročné)

Ze Skutče se vydejte pěšky nebo na kole po zelené turistické značce směr Malhošť (významný krajinný prvek - pískovcové skalní výchozy), odtud pokračujte směrem k Předhradí, kde se napojíte na červenou turistickou značku, která vede až do Kutřína, poté postupujte dále po žluté až do Zderaze (délka cca 9 km). Ve Zderazi si můžete prohlédnout pískovcové sklepy a využít možnosti stravování. Trasa pokračuje kolem hotelu Renospond (možnost koupání a stravování, v blízkosti záchranná stanice volně žijících živočichů Pasíčka) přes silnici do Podměstí a odtud do Proseče (informační centrum, muzeum dýmek, planetární stezka, stravování, koupaliště). Z Proseče směrem k Boru u Skutče přes pískovnu u Boru, od pískovny přes rozcestí Na Kozinci (možnost koupání v přírodním koupališti v Boru u Skutče) zpět do Zderaze.

Trasa B:
Skuteč - Vranice - Toulovcovy Maštale - Posekanec - Městské Maštale - Vranice (okruh Městské Maštale, 7,6 km - náročný terén)

Autem ze Skutče do Vranic (u Nové vsi u Jarošova doleva). Pěšky z Vranic přes Toulovcovy Maštale k myslivně Posekanec, odtud směrem na Budislav do Městských Maštalí (zde uvidíte skalní útvary - Liščí díry, Pod deštníkem, Hrad, Pancéřovou loď, Kostelíček a Velrybu), po žluté turistické trase dojdete zpátky do Vranic.

Tip pro zpestření dne: v TIC v Proseči si vyzvedněte „Maštalský Quest“ a hledejte další indicii.

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den

  • Turistická atraktivita. [3]
  • Turistická atraktivita. Malhošť - významný krajinný prvek [4] - Skuteč - Zbožnov
  • Turistická atraktivita. [5] - Zderaz, telefon: 721906840
  • Gastronomický provoz. [6] - Zderaz 119, Proseč, telefon: 469321282, 777848384
  • Sportovní zařízení. [7] - Zderaz 119, Proseč, telefon: 469321282, 777848384
  • Infostředisko. - turistické [8] - Proseč u Skutče 61, telefon: 468000265, 776605921
  • Turistická atraktivita. [9] - Proseč u Skutče 61, telefon: 469319413

Alternativy