(V)tipálek pro seniory - Víkendové putování po stopách Židů

Hlavní stránka » (V)tipálek pro seniory - Víkendové putování po stopách Židů

Trocha regionálního humoru na úvod: Stojí postarší turista u železniční trati mezi Chrudimí a Hlinskem. Po chvíli jede okolo člověk na drezíně. Celý udýchaný tlačí páku drezíny nahoru a dolů. Turista se ptá: "Je to ještě daleko do Slatiňan?“"Daleko to není." Turista si s vypětím všech sil naskočí na drezínu a chytí se páky: „Díky za svezení, o vstřícnosti lidí v místním kraji se vpráví široko daleko“... celý popis

Trocha regionálního humoru na úvod:

Stojí postarší turista u železniční trati mezi Chrudimí a Hlinskem. Po chvíli jede okolo člověk na drezíně. Celý udýchaný tlačí páku drezíny nahoru a dolů. Turista se ptá: "Je to ještě daleko do Slatiňan?“
"Daleko to není." Turista si s vypětím všech sil naskočí na drezínu a chytí se páky: „Díky za svezení, o vstřícnosti lidí v místním kraji se vpráví široko daleko“. Po dvou hodinách mlčenlivého tlačení začínají jít na turistu mdloby a tak se optá znovu: "Je to ještě daleko do Slatiňan?"
"No, teď už je."

Víte, že…….

V hlinecké galerii vystavují přední umělce?
Původní hlinecké muzeum bylo jako jedno z nejstarších v Čechách založeno v roce 1874. V současné době jsou stálé expozice muzea věnovány nejstarším dějinám, školství, společenskému životu, národopisu, řemeslům, textilu, oděvu a jeho doplňkům.

Ve zdejší galerii byla na sklonku roku 2004 zmodernizována současná Pamětní síň Karla Lidického. Reprezentativní soubor autorových plastik je vhodně sklouben s tvorbou malířů Hlinecka, kteří se v tomto kraji narodili nebo na Vysočině určitou dobu umělecky působili.

V galerii jsou však prezentována i díla našich předních výtvarných umělců, a to na pravidelných výstavách Výtvarného Hlinecka. Jejich vysoká úroveň je garantovaná spoluúčastí Národní galerie v Praze.

1. den

Heřmanův Městec (ubytování, židovské památky, zámecký park, Přírodní park PalácNaučná stezka Dvou moří)

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den

2. den

dopoledne - prohlídka židovských památek v Heřmanově Městci (synagoga, hřbitov, Gallery Cyrany)

odpoledne – odjezd do městečka Luže se zastávkou v Chrasti (prohlídka Městského muzea umístěného v barokním zámku na náměstí). Ve městě Chrast se narodil rakouský básník a literární historik Ludwig August Frankl (1810-1894 Vídeň) a dva čeští básníci: surrealista Jindřich Heisler (1914-1953 Paříž) a Hanuš Fantl (1917-1942). V Městském muzeu, umístěném v prostorách barokního zámku na náměstí, se nachází také maketa slavného Codexu gigas neboli Ďáblovi bible.

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den

3. den

dopoledne - prohlídka židovských památek v Luži (synagoga, hřbitov, židovské schody v bývalém ghettu)

odpoledne - před odjezdem možno prohlédnout i další památky v Luži (Poutní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů, zříceninu hradu Košumberk s lapidáriem a muzeem seznamujícím s dějinami městečka Luže)

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den


Alternativy