(V)tipálek pro rodiny s dětmi - Víkendový program

Hlavní stránka » (V)tipálek pro rodiny s dětmi - Víkendový program

Trocha regionálního humoru na úvod: Rodina si udělala výlet vlakem na Chrudimsko-Hlinecko.„Maminko, jak se jmenovala ta stanice, z které jsme právě vyjeli? S Pepíčkem jsme se hádali, jestli je to ta, kde se dají půjčit kola. Pepíček říkal, že určitě jo."„Nevím, a nezlob, vidíš přece, že čtu."„To je škoda, Pepíček tam vystoupil a šel se přesvědčit!"Víte, že….V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi si... celý popis

Trocha regionálního humoru na úvod:

Rodina si udělala výlet vlakem na Chrudimsko-Hlinecko.
„Maminko, jak se jmenovala ta stanice, z které jsme právě vyjeli? S Pepíčkem jsme se hádali, jestli je to ta, kde se dají půjčit kola. Pepíček říkal, že určitě jo."
„Nevím, a nezlob, vidíš přece, že čtu."
„To je škoda, Pepíček tam vystoupil a šel se přesvědčit!"

Víte, že….

V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi si mohou vaše děti s loutkami i pohrát?
Herna s loutkami patří k chloubě proslulého chrudimského zařízení. Jejím mottem je heslo „Dotýkati se dovoleno!“. Není to ovšem vše, co muzeum nabízí. Část stálé expozice v přízemí seznamuje zájemce s historií českého loutkářství. Na dalších místech jsou k vidění tradiční marionety českých kočovných loutkářů z 19. a začátku 20. století, sériově vyráběné loutky pro rodinná divadélka, malými turisty oblíbené luminiscenční divadlo a ukázky loutek z celého světa. Všechny expozice mají bezbariérový přístup.

A pokud byste chtěli nějaké loutkové představení také shlédnout, naplánujte si návštěvu Chrudimi na začátek letních prázdnin. První týden v červenci tam totiž patří tradičnímu festivalu Loutkářská Chrudim. Součástí přehlídky souborů z celé republiky jsou i semináře, workshopy, koncerty nebo jarmark. O festival je každoročně velký zájem a proto je potřeba vstupenky na jednotlivá loutková představení zakoupit v předstihu.

1. den

Ubytování v Hlinsku (auto, bus, vlak), dle časových možností návštěva Městského bazénu.

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den

2. den

dopoledne - Skanzen Veselý Kopec (Soubor lidových staveb Vysočina).

O letních prázdninách patří Veselý Kopec dětem a jejich rodičům, tedy rodinám, které si chtějí společně hrát a prožít příjemné chvíle v zajímavém prostředí expozice lidového stavitelství v přírodě. Takové rodiny mají možnost získat v pokladně jakýsi herní plán, podle něhož budou samostatně procházet mezi roubenými chaloupkami, hledat odpovědi na otázky, které je dovedou k rozluštění tajenky a získání malé odměny. Tyto „objevné“ výpravy mohou děti se svými rodiči podnikat kterýkoliv den od úterý do neděle v rámci běžné otevírací doby. O vybraných víkendech mají navíc možnost sledovat při práci různé řemeslníky, dozvědět se od nich mnoho zajímavého, něco si vyzkoušet a odnést domů.

odpoledne – odjezd do městečka Skuteč, ubytování a návštěva venkovního koupaliště s řadou atrakcí.

Po „těžkém“ výletním dni vaše děti jistě ocení letní koupaliště s toboganem, oblíbenou skluzavkou s příznačným názvem „kamikadze“, pingpongovými stoly, streetballem nebo kuželkami. Pro menší je k dispozici dětský koutek s pískovištěm, průlezkami a houpačkami. Vše se nachází v klidném prostředí obklopeném zelení s možností pobytu na slunci i ve stínu. Využít lze občerstvení různého typu včetně teplých jídel.

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den

3. den

dopoledne – Muzeum obuvi a kamene ve Skutči

Pro městečko Skuteč jsou typická dvě řemesla – kamenictví a obuvnictví. S oběma se snaží zábavnou formou seznámit tamější Muzeum obuvi a kamene.
Vaše ratolesti zde spolu s vámi omrknou ručně vyrobené botky, ale i sportovní obuv – lyžařskou, horolezeckou, běžkařskou – a především oblíbené botasky, které pocházejí právě ze Skutče. Navíc se zabaví na počítači při hře pexesa či zábavného kvízu. Jejich pozornosti neunikne ani zajímavá venkovní kamenická expozice. Při její prohlídce vás budou jistě bombardovat zvídavými dotazy: co a k čemu se používalo apod. Navštívíte-li muzeum v době významné akce ve Skutči, uvidíte kamenickou expozici „ v chodu“.

odpoledne – Keltský archeopark v Nasavrkách – Expozice Po stopách Keltů

Na zámku v Nasavrkách už několik let bydlí Kelti! Pravda, jsou jen sádroví, ale průvodkyně Keltské expozice vám o nich poví spoustu zajímavých věcí. Kdy a kde ve skutečnosti bydleli, co si oblékali, jaká si stavěli obydlí, jak se zdobili, jaké měli zbraně. Meč a štít si můžete ostatně také obtěžkat, stejně jako zkusit si umlet obilí na zrnotěrce nebo na žernovu, dmýchat měchem do výhně nebo ohladit švartnový náramek na dřevěném soustruhu. Uvidíte model keltského „města“, které před více než dvěma tisíci lety stávalo u dnešní vesnice Hradiště. Pro větší děti a dospělé je připraven dvacetiminutový film – Příběh kamenného mlýnku.

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den